Kužni kašelj je mešana okužba z več virusi in se lahko komplicira z bakterijo. Največkrat se pojavi v jesenskem času, z njim pa se lahko okužijo tudi cepljeni psi.
Več o Kužnem kašlju Katja Skulj, dr.vet.med.
Splošno zdravje psa je zelo pomembno za njegovo fizično in psihično ravnovesje.
Kontrolni obiski veterinarja so ključnega pomena za odkrivanje subtilnih sprememb, kar je pametno izvajati enkrat letno. Služijo principu: “Bolje preprečiti kot zdraviti.”
Veterinar bo z oceno telesne kondicije, tehtanjem, poslušanjem njegovega srca in pljuč, otipanjem njegovega trebuha, preverjanjem kože in dlake ter preverjanjem oči in ušes lahko sproti ocenil njegovo zdravje in počutje.
(Po)skrbite za redno cepljenje psa proti steklini in kužnim boleznim. Vsekakor za zaščito proti pasjim notranjim in zunanjim zajedavcem. Redno čistite pasje zobe in hkrati preverjajte ustno votlino, predvsem pa se naučite prve pomoči psu.
V toplih dneh bodite pozorni in pazite, da se kosmatinci ne pregrejejo (v avtu ali z igro).
Pri današnjih spremembah v naravi pa je predvsem pomembno tudi to, da pravilno in pravočasno odstranite pasjega klopa, saj let-ti, danes, prenašajo bolezni že skoraj celo leto.
Kužni kašelj je mešana okužba z več virusi in se lahko komplicira z bakterijo. Največkrat se pojavi v jesenskem času, z njim pa se lahko okužijo tudi cepljeni psi.
Več o Kužnem kašlju Katja Skulj, dr.vet.med.
Srčna glista (Dirofilaria immitis) je notranji parazit, ki se širi preko vmesnega gostitelja (komarja). Povzroča bolezen Dirofilariozo, ki je za psa lahko smrtno nevarna.
Načeloma je končni gostitelj pes. Bolezen je v naši bližini razširjena na Istro ter celotno obalo Italije. Zabeležena je tudi v slovenskem primorju.
Kako preprečiti okužbo…
Nevarnost Toplotnega udara se prične nekje okoli 21 ̊C zunanje temperature zraka. Pri tej temperaturi in izpostavljenosti zaprtemu, neprezračenemu ali vlažnemu prostoru nad 15 minut, lahko pripelje do Toplotnega udara.
Kako ukrepati…
Tako kot ljudje, imajo tudi psi dva niza zob, in sicer mlečne in stalne zobe.
Mladičku zraste 28 mlečnih zob, ki jih, okoli 4. meseca, začnejo nadomeščati stalni zobje.
Stalnih zob ima pes načeloma 42…
Drži, da pes (na)šteje 7 pasjih let v 1 človeškem?
V povprečju pes v prvem letu odraste (je telesno, duševno in spolno zrel). Orjaške pasme ua zrelost potrebujejo tudi do 2 leti. Veste kako se pravilno štejejo pasja leta?
So pasja usta res čistejša od človekovih?
Mit o sterilnosti in zdravilnosti pasje sline velja?
Zakaj pes liže in kako se odzovemo na tako navado?
Psi, kot ostale živali, imajo veliko sposobnost prikrivanja bolečine. Zato ne tvegajte, da bi bolezen opazili prepozno in svojega novega prijatelja hitro peljite k veterinarju.
Prvi pregled je v večini veterinarskih klinik brezplačen in zajema naslednje…
Steklina je ena najstarejših poznanih zoonoz.
Bolezen se prenaša preko okužene sline, pa tudi preko poškodovane kože.
Zatira se v skladu s Pravilnikom o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje in zatiranje stekline, kar pomeni, da je cepljenje obvezno.
Pri določenih nesrečah lahko sami pomagamo psu v toliko, da ga lahko varno prepeljemo do veterinarja.
Kadarkoli se zgodi nova nesreča, je potrebno poklicati veterinarja, da svetuje kaj je potrebno nadalje storiti.
Vonj nekaterih pasjih tačk je lahko posledica kvasa ali Proteo-bakterije, ki znano diši po svojem sladko, koruznem, tortilja vonju.
Če Mark Zuckerberg pobira pasje iztrebke za svojim ljubljenčkom, bi jih lahko tudi vsi ostali?
Pobiranje pasjih iztrebkov je del osnovnega bontona.
Pri pobiranju iztrebkov ne gre le za estetski, ampak tudi zdravstveni vidik.
Vsak lastnik psa, bi moral biti seznanjen z osnovnim znanjem prve pomoči psu. Pripravljeno bi moral imeti tudi “pasjo” torbo s prvo pomočjo.
Pri oskrbi poškodovanega psa je pomembno najprej poskrbeti za varnost ljudi in namestiti psu nagobčnik. Kaj naj vsebuje torba prve pomoči… najdete v članku.
30 minut, po tem, ko pride klop na gostitelja, ta še išče ugodno mesto kjer so bo prisesal. Zato je zelo pomembno, da se psa po sprehodu pregleda.
Nepravilno odstranjevanje klopa lahko povzroči, da se le-ta predčasno aktivira.
Da bi se lažje odločili katere kožne kapljice (pipete) proti zunanjim zajedavcem boste aplicirali svojemu psu, lahko v objavi najdete primerjavo med najbolj pogosto priporočenimi s strani slovenskih veterinarjev.
Da bi lažje razumeli, katero tableto proti glistam in trakuljam boste dali svojemu psu, lahko v objavi najdete primerjavo med najbolj pogosto priporočenimi s strani slovenskih veterinarjev.
Okužbe psa z bolhami, klopi, komarji, ušmi in ostalimi zunanjimi zajedavci so zelo pogoste. Preventivno lahko ukrepamo s cepljenjem ali drugimi kožnimi pripravki.
Zelo pomembna pri preventivi so repelentna sredstva.
Psii se najpogosteje okužijo z glistami Toxocara canis in trakuljami Dipilidium caninum ter Echinococcus granulosus.
Prvo okužbo lahko dobijo od matere. Gliste in trakulje se prenašajo…